Szinte minden 10. férfi megtapasztalja a kínzó prosztatagyulladás tüneteit az életében, ami vizelési nehézségekkel, fájdalommal és rossz közérzettel járhat. A prosztatagyulladás kezelése gyógyszerekkel és gyógynövényes készítményekkel jól karbantartható probléma. Lássuk a legfontosabb tudnivalókat a prosztatagyulladásról és kezeléséről!
A prosztata egy nemi mirigy, amely fontos férfi nemi szervként termeli az ondó részét képező prosztata váladékot.
A férfiak húgycsöve és húgyhólyagja rendkívül közel helyezkedik el a prosztatához, a avagy a dülmirigyhez, így már egy kisebb fertőzés is szinte azonnal bekerül az érzékeny mirigybe. Amikor a prosztata érzékennyé válik és begyullad prosztatagyulladásról beszélünk.
Akut és krónikus prosztatagyulladás
A szervezetben normál körülmények között is jelenlévő baktériumok elszaporodhatnak a prosztatában és a húgyúti szervekben egyaránt. Ezek a baktériumok bekerülnek a véráramba és akut esetben hirtelen, heves tüneteket okoznak.
Krónikus prosztatagyulladás esetén a tünetek hosszú idő alatt alakulnak ki és lassan állandósulnak.
Ebben az esetben a tünetek hol elmúlnak hol visszatérnek, mert a baktériumok a prosztata mirigyállományában és az alsó húgyutakban elszórtan találhatóak.
Prosztatagyulladás tünetei
A gyulladt, megnagyobbodott prosztata összenyomja a húgyvezetéket így a vizelés nehézkessé válik, és a következő tünetek jelentkezhetnek:
- vizelés közben égető érzés, fájdalom
- vizeletürítési nehézségek
- gyakori, sürgető vizelési inger még éjszaka is
- láz, hidegrázás
- vér vagy genny megjelenése a vizeletben (akut esetben)
- potencia zavar – ejakulációs nehézség, fájdalom
- medencetáji-, deréktáji-, alhasi fájdalom, amely kiterjedhet a keresztcsontra és a combokra is.
Nemi élet prosztatagyulladás alatt
A krónikus prosztatagyulladás egyik oka lehet a prosztata váladék pangása miatt felszaporodó kórokozók mennyisége.
A rendszeres szexuális élet csökkenti, megelőzheti ennek a faktornak a veszélyét, ugyanakkor akut, hirtelen fertőzésből kialakult gyulladás esetén a kínzó tünetek és a továbbfertőzés veszélye miatt a szakemberek azt javasolják, hogy tartózkodjunk az együttlétektől a kezelés ideje alatt.
Amennyiben mégis sor kerül szexuális kapcsolatra, fokozott figyelmet kell fordítani a védekezésre, az óvszer használatra.
Fiatalkori prosztatagyulladás
Bár a krónikus prosztata problémákról gyakrabban hallhatunk az idősebb, 50 év feletti korosztály esetén, fiatalabb férfiaknál sem ritka a fertőzések, a hormonális változások stresszes időszakok miatt kialakuló prosztatagyulladás előfordulása.
Prosztatagyulladás kezelése
Prosztatagyulladás esetén haladéktalanul keressünk fel egy urológus szakorvost. A prosztatagyulladást gyakran a vizelet pangása következtében elszaporodó baktériumok okozzák, így az orvos általában antibiotikumos kezelést írhat elő.
Gyulladáscsökkentő mellett, izomlazító és alfa-receptor-blokkoló gyógyszereket javasolhat az orvos, amely 4-5 hét után csökkentheti a húgyhólyag nyomását és javíthatja a vizelet áramlását.
A megfelelő higiénia betartása, a fokozott mennyiségű folyadékbevitel mellett a prosztatagyulladás kezelése során fontos még a rendszeres mozgás, az alkohol,a fűszeres ételek és a hideg felületeken való üldögélés elkerülése.
40 éves kor felett a férfiaknak érdemes szűrővizsgálat keretében évente ellenőriztetni a prosztata egészségét, hogy még időben elejét lehessen venni a prosztata súlyosabb problémáinak.
Prosztatagyulladás kezelése gyógynövényekkel
A gyógyszeres kezelés orvos tanácsára támogatható a prosztata és a húgyutak egészségét támogató vitaminok és gyógynövényes készítmények alkalmazásával.
Számos gyógynövény gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik. A kisvirágú füzikéből, illetve a csalánból készült tea, az aranyvesszőfű, a törpepálma és a tökmagolaj hatékony kiegészítő lehet a prosztatagyulladás kezelése során.
A kiegyensúlyozott étrend, a paradicsom, a szója, a karfiol, a brokkoli, a dió, a mogyoró és az esszenciális zsírsavakban gazdag ételek szintén támogatják a prosztata egészségét.